Lottenlund Estate
Winepassion of sweden
Här är Tinas andra vinlåda med tre favoritviner och matchande maträtter från hennes kök – en smakupplevelse där vin och mat möts i harmoni. Lådan innehåller:
Lotima Terroir 2020 är ett torrt vitt vin på 100% Solaris, jäst på ståltank och lagrat 12 månader på ekfat och ståltank. Smaken har fördjupats genom 6 månaders ”sur lie” med batonnage.
Lotima Selense 2021, en blend av Solaris och Muscaris, blev finalist i The Swedish Winetasting. Solaris lagrades 18 månader på ekfat, varav 12 ”sur lie”, och Muscaris på ståltank innan vinet buteljerades.
Lotima Ivory 2021 är ett premiumvin på 100% Solaris från Allerum. Musten jäste på franska barrique och lagrades 18 månader på ekfat, varav 12 ”sur lie”, för en fyllig och komplex smakprofil.





